STD10 Testi

STD 10 PCR Testi

STD = Sexually Transmitted Diseases
CYBH = Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar


STD 10 PCR testi cinsel yolla bulaşan hastalık testidir. STD 10 PCR testi cinsel yolla bulaşan hastalıklar için diğer cinsel hastalık testi yöntemlerine göre erken dönemde daha kesin sonuç vermektedir. Bunun nedeni STD 10 testi PCR yöntemi ile DNA bakmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu, akıntı, idrar yaparken yanma, kasık ağrısı, vajinal kaşıntı, üretral kaşıntı gibi birçok hastalığın etkeninde cinsel yolla bulaşan bakteriler neden olabilmektedir. Normal idrar yolu enfeksiyonu gibi gözüken birçok hastalığın nedeni şüpheli bir cinsel temas sonrası bulaşan bakteriler olabilmektedir. Normal idrar kültürü, akıntı kültürü gibi test yöntemleriyle saptanamayan bu bakteriler STD 10 PCR testi ile tespit edilebilmektedir. Şüpheli bir cinsel temas sonrasında hangi hastalığa yakalanacağımızı bilemeyiz. Cinsel yolla bulaşan hastalık testlerini ayrı ayrı yaptırmak zorunda kalırsınız. STD 10 PCR testi aynı anda ve kısa sürede 10 adet cinsel yolla bulaşan hastalığa bakabilmesidir.

STD 10 PCR Testi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tanısında uygulanan ve multipleks pcr yöntemi ile çalışılan cinsel yolla bulaşan hastalık testidir. STD 10 PCR testinin kısa sürede sonuç vermesi ve aynı anda 10 farklı cinsel yolla bulaşan hastalığa bakmasıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirti vermeden hareket edebilmektedir. Bu yüzden erken dönemde fark edilmeden toplumda yayılmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların testini ayrı ayrı yaptırmadan STD 10 PCR Testi ile klamidya testi , bel soğukluğu testi, sifiliz frengi testi, mycoplasma test, ureaplasma testi ve herpes testini aynı anda PCR yöntemi ile DNA larına bakmaktadır. STD 10 PCR testi erken dönemde sonuç vermektedir. STD 10 PCR Testi cybh testi olarak en elverişli test yöntemidir.

Tek çalışmada bir çok Cinsel Yolla Bulaşan hastalık etkenine aynı anda bakabilen STD 10 PCR Testi erken tanı ve tedavide vazgeçilmez bir CYBH testidir.

STD 10 PCR Testi;
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların DNA 'sına yani genetik meteryaline bakan bir testtir. Diğer cinsel hastalık test yöntemlerine göre çok daha üstündür. PCR yöntemiyle yapıldığı için erken tanı vermektedir. Temasın 3.gününden sonra tespit edebilmektedir.


STD 10 PCR Testinin çalışıldığı numuneler nelerdir ?

- İdrar, üretral akıntı, vaginal akıntı numunelerinden çalışılabilmektedir. Prostatit hastalığı için prostat sıvısı ve enfeksiyon kaynaklı kısırlık için sperm numunelerinden de çalışılabilmektedir.


STD 10 PCR Testi için açlık veya tokluk fark eder mi?

- Hayır, numune verirken açlık veya tokluk fark etmemektedir.


STD 10 PCR Testi sonucu kaç günce çıkmaktadır?

STD 10 PCR Testi 2-3 günde sonuçlanmaktadır.


STD 10 PCR Testi nerede yapılır?

STD 10 PCR Testini Mavi Laboratuvarlar Grubunun tüm şubelerinde yaptırabilirsiniz.

STD 10 Pcr Testi için İstanbul Anadolu yakasında bulunan Kozyatağı şubemize,

İstanbul Avrupa yakasında bulunan Çapai Beykent veya Ataköy şubelerimize başvurabilir veya hemen çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.STD 10 PCR Testi sonuçlarına nasıl ulaşırım?
Dilerseniz, test sonucunuz çıktığında;
 • Cep telefonunuza otomatik olarak SMS bildirimi gönderilir.
 • Size özel şifreniz ile internet üzerinden sonucunuza ulaşabilirsiniz.
 • Belirtmiş olduğunuz e-mail adresinize otomatik olarak sonuçlarınız yollanır.
 • Şubelerimize gelerek ıslak imzalı sonuç raporunuzu alabilirsiniz.


STD10 PCR testi içerisinde bakılan cinsel hastalıklar
 • Chlamydia Trachomatis DNA
 • Neisseria Gonorrhoeae DNA
 • Ureaplasma Urealytıcum DNA
 • Ureaplasma Parvum DNA
 • Mycoplasma Hominis DNA
 • Mycoplasma Genitalium DNA
 • Trichomanis Vaginalis DNA
 • Treponema Pallidum ( Frengi ) DNA
 • Gardnerella Vaginalis DNA
 • Herpes Simpleks Tip 1/2 DNA


Tüm Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Testi STD Testi öncesinde Uzman Doktorlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda birçok belirti görülebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyan kişiyle yaşanan oral, anal ve vajinal ilişki sonrasında bu belirtiler görülebilmektedir. Bu hastalıklar bazen bulaştıktan sonrasında hiçbir belirti göstermeyebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda erken dönemde tespit hem tedavi için hem de cinsel hastalığın diğer bireylere bulaşmasını önlemek açısından önemlidir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklarda erken dönemde belirtiler görülmeyebilir bu yüzden şüpheli bir temasınız varsa mutlaka std testi yapılmalıdır.

Cinsel hastalıkların belirtileri her kişide farklı görülebilir bu yüzden en doğru tanı için cinsel yolla bulaşan hastalık testi yapılması en doğru olanıdır. Aşağıda en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri bulunmaktadır.


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda Belirtiler
 • İdrarda yanma, sık idrara çıkma
 • Akıntı ya da ıslaklık hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da acı hissi
 • Cinsel organ bölgesinde açık yaralar ya da kabarıklar
 • Cinsel organlarda uçuk oluşması
 • Kol ve bacaklarda döküntü
 • Cinsel organ bölgesinde kaşıntı
 • Baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma.
 • Ateş, üşüme.
 • Ağız içinde oluşan yaralar.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Erkeklerdeki Belirtileri
 • Peniste akıntı
 • İdrarda yanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Kasık veya bel ağrısı
 • Penis bölgesinde yara, siğil ve uçuk
 • El ayak ve kollarda döküntü
 • Peniste kaşıntı

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Kadınlardaki Belirtileri
 • Vajinal akıntı (beyaz akıntı, kahverengi akıntı, yeşil akıntı, sarı akıntı )
 • Düzensiz adet kanaması
 • İdrarda yanma
 • Kasık veya bel ağrısı
 • Vajinal kaşıntı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da acı

KLAMİDYA ( Chlamidya Trachomatis )

Klamidya, cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en sık rastlanılanıdır. Hastalığa Chlamydia trachomatis bakterisi neden olmaktadır. Hastalık çoğu zaman belirti vermemekte birlikte kadınlarda sistit, vajinal akıntıda değişiklik ve kasıklarda ağrı, idrarda yanma şeklinde olurken erkeklerde ise penisten akıntı, idrarda yanma, penis ucuna giden ve testislerden penise giden kanallarda iltihaplanmalar şeklindedir. Uzun süre tedavi olmayan kadın ve erkekte üreme sistemlerinde kalıcı hasara nede olabildiği gibi infertilite ( kısırlık ) gibi ciddi problemlere de neden olabilmektedir. Klamidya zaman zaman erkeklerde ve kadınlarda belirtisiz sessizce hareket edebilmektedir. Şüpheli bir cinsel temas sonrası Klamidya testi yapılarak tanısı konduğu takdirde tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Nadir görülmekle birlikte, klamidya gözleri ve eklemleri etkileyebilir ve bu duruma Reiter sendromu denir. Tedavi edilmediği takdirde, kadınlarda; regl dönemi dışı kanama, kısırlık, dış gebelik ve düşüklere neden olur. Erkeklerde ise prostat iltihabı prostatit, testis sorunları ve enfeksiyon kaynaklı kısırlığa sebep olabilmektedir.


MYCOPLASMA

Mycoplasma isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erkeklerde nongonokoksik üretrite (NGU) neden olur. Mycoplasmanın 2 tipi cinsel yolla bulaşmaktadır, bunlar Mycoplasma Hominis ve Mycoplasma Genitalium dur. Karakter olarak 2 bakteri arasında fark yoktur. Mycoplasma kadınlarda; bakteriyel vaginoz ve servisit ( rahim ağzı iltihabı ) gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Çoğu mikoplazma enfeksiyonu belirti vermeden seyrettiğinden, şüpheli bireylerin taranması büyük önem taşımaktadır. Mycoplasma hücre içi parazitidir. Bu nedenle dış ortamda uzun süre canlı kalamaz.


UREAPLASMA TESTİ

Ureplasma testi şüpheli cinsel temas sonrasında yapılması gereken CYBH Testi arasındadır. Ureaplasma testi birçok laboratuvar yöntemi ile çalışılmaktadır. Üreplasma testinde üreplasma kültürü en sık kullanılan yöntemdir. Üreplasma testi kültür yöntemi ile yapıldığında bazen kültür testinin dezavantajından kaynaklı tespit edilememektedir. Üreplasma testinde birçok cinsel hastalık testinde olduğu gibi PCR testi altın standarttır. STD 10 PCR testinde üreplasma PCR yöntemi ile bakılmaktadır. Bazen klinik olarak teşhis edilen üreaplasma tanısı yeterli olmamaktadır. Üreplasma testi yapılarak teyit edilmesi gereklidir.

Üreplasma tanısında STD 10 PCR testi yaptırılması diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara beraber bakılmasından dolayı tanıda avantaj yaratmaktadır. Üreplasma ile diğer bulaşan cinsel yolla bulaşan bir hastalık var ise bunun da tanısı aynı zamanda tespit edilmektedir. Üreplasma belirtileri arasında peniste ve vajinada akıntı, idrar yaparken yanma, idrar yaparken ağrı, üretral ve testis bölgesinde ve kasık ağrısı gibi belirtiler olabilmektedir. Bazı hastalarda ise hiçbir belirti olmadan sessizce hareket etmektedir.

STD testi listesinde yer alan üreplasma tedavi edilmezse idrar yolu enfeksiyonu, erkeklerde peniste akıntı, kadınlarda vajinadan gelen akıntı, kısırlığa yol açan sebepler arasında kadınlarda yumurtalık iltihaplanması, erkeklerde kısırlığa sebep olan sperm sayısını ve şeklini bozması, böbreklerde iltihap gibi hastalıklara neden olabilmektedir.


TRICHOMANAS VAGINALIS

Tek hücreli parazit olan Trichomanas vaginalis cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlarda vajinal ve servikal enfeksiyona sebep olur. Erkeklerde ise üretrit ve prostat iltiabına neden olan bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır. Trikomonas genelde cinsel yolla geçer ancak cinsel ilişki olmadan da çevre koşullarına en dayanıklı parazit olduğu için banyo, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından, kirli havlulardan da bulaşma durumu söz konusudur.

Kadınlarda, vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı kaşıntı ve yanma, erkeklerde ise idrara gitme, üretra akıntısı gibi belirtiler görülebilr. Bazen de hiçbir belirti vermeden sessizce seyrine devam eder.

Trichomanas Vaginalis testi yapılıp teşhis edildikten sonra tedavisi kolaydır. Tedavi süreci genelde 5-7 gün arasında sürmektedir. Önemli olan bir an önce doğru tanının konulması ve tedaviye başlanmasıdır. Genelde cinsel yolla geçtiğinden tedavisinde mutlaka seksüel partnerin de tedavi edilmesi şarttır, aksi takdirde enfeksiyon yeniden tekrarlar.


NEISSERIA GONORRHOEAE

Neisseria gonorrhoeae, halk arasında bel soğukluğu olarak bilinmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların arasında en sık görülenidir. A.B.D.'de her 30 saniyede bir kişinin bel soğukluğuna yakalandığı ileri sürülmektedir. Bu kişiler 3-5 gün süren kuluçka dönemi süresince ileri derecede bulaştırıcı olmaktadırlar.

Bel soğukluğunun belirtileri yaygın olarak idrar yaparken yanma hissi ve penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntı gelmesidir. Kadınlarda ise idrar yolu ve rahim ağzı iltihabına yol açar. Kadınların ve erkeklerin %50'sinden fazlası asemptomatik kalır yani hiçbir belirti olmayabilir.

Bel soğukluğu hastalığı ilerleyip kan dolaşımına geçer ise eklemlerde de enfeksiyona neden olabilir. Eklem ağrıları ve şişlikleri görülür. Tek bir eklemde belirtiler olmaz. Ağrılar gezici tiptedir. Bir eklem düzelir belirtiler bir diğerinde başlar. Buna gezici eklem ağrıları adı verilir. Nadiren gonokoka bağlı boğaz enfeksiyonları gelişebilir. Doğum esnasında anneden bebeğe geçerek yeni doğanın gözlerinde konjuktivite yol açabilir. Gonore’nin en önemli komplikasyonu pelvik iltihabi hastalıktır. Enfeksiyonun tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesidir. Kısırlık dahil pek çok komplikasyon yaratır. Bel soğukluğu test yapılarak tanısı koyulabilmektedir. Test yapılıp tanı konulduktan sonra Bel soğukluğu tedaviye son derece duyarlı bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi ile genelde iyileşme sağlanır. Antibiyotik kullanımından bir hafta sonra tekrar testi ile enfeksiyonun geçtiği teyit edilmelidir.


HERPES SIMPLEKS 1 VE HERPES SİMPLEKS 2
( GENİTAL UÇUK )

HSV; Herpes Simpleks Virüs’ünün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes Simpleks virüsünün sekiz tipi olup, klinik olarak en sık üç tipine rastlanmaktadır. HSV 1 daha çok ağız, burun ve çevresinde izlenirken, HSV 2 genital bölgede yerleşmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; 15-49 yaşlarındaki 417 milyon kişide, genital uçuğa neden olan HSV-2 enfeksiyonu bulunmaktadır. Genital uçuğa sebep olan HSV-1 ve HSV-2 virüsleri birlikte değerlendirildiğinde, 15-49 yaş arasındaki yarım milyardan fazla insanın genital uçuk enfeksiyonuna sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Genital uçuk virüsüyle enfekte olan kişilerin çoğu, hasta olduklarına dair herhangi bir belirtiye sahip olmamaları ya da belirtiler varsa da çok hafif düzeyde olduğu için bu virüsü taşıdıklarının farkına varamazlar. Ancak genel olarak genital bölge ve çevresinde veya anüs çevresinde ağrılı kabarcıklar şekilde gözle görülür bir belirti de gösterir.

Herpes virüsü temasla bulaşır. Öpüşme, cinsel ilişki, aynı havluyu kullanma gibi virüsü taşıyan birey ile temas doğrultusunda virüsler alınır. Genital uçuk, deri ve mukozalarda yaralara yol açtığından diğer cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıkların ve özellikle HIV/AIDS enfeksiyonunun bulaşma riskini de arttırabilir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli olabilir.

Herpes Virüsünün tam bir tedavisi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle öncelikle virüsü kapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Yabancılar ile temastan kaçınmak, cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, ortak havlu vs. kullanımından uzak durmak gerekmektedir.


GARDNERELLA VAGINALIS

Gardnerella vaginalis vajina içerisinde oksijensiz ortamda üreyen bir tür mikroorganizma olup kadınlarda kötü kokulu vajinal akıntı sebebidir. Bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak bakire kızlarda da bakteriyel vaginosis olabilmektedir. Gardnerella vaginalis cinsel olarak aktif hastalarda bakteriyel vajinitin en sık nedenidir. Hastalık kötü kokulu akıntı şikayetleri ile gelen hastada muayenede homojen, gri-beyaz salgıların izlenmesi sonucunda tespit edilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde rahim, tüp ve yumurtalık iltihaplanmalarına (PID) ve kısırlığa neden olabilir. Gebelik sırasında geçirilirse de erken doğum sebebi olabilir. Doğum sonrası dönemde ise “lohusalık ateşi” adı verilen ateşli bir hastalığa yol açabilir.


FRENGİ – SİFİLİZ ( TREPONEMA PALLIDIUM )

Frengi (Sifiliz) cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan olup, Frengi hastalığına Treponema pallidum adı verilen mikroorganizma neden olmaktadır. Sifiliz ülkemizde halk arasında "Frenklerin hastalığı" anlamında "Frengi" ismi ile de anılmaktadır. 16. yüzyılda tüm Avrupa ve Asya kıtalarını kasıp kavuran bir cinsel hastalık olmuştur. Frengi testi yapılarak erken dönemde tanı konulup tedavi edildiği takdirde kesin iyileşme sağlanan bir hastalık olmasına rağmen tedavisiz olgularda ilerleyerek hayatı tehdit edebilen ciddi sonuçlara ve iç organ tutulumlarına neden olabilmektedir. Bu açıdan şüpheli bir temas sonrasında frengi testi yapılması çok önemlidir.

Sifiliz ( Frengi ) hastalığının ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Vajinal, anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür. Frengi belirtileri cinsel ilişkiden sonraki 3 hafta içinde ortaya çıkmaya başlar.

Sifiliz tedavisinde, birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı koymak çok önemlidir. Bu açıdan sifiliz testi yapılması gereklidir. Eğer frengi (sifiliz) ilerlemişse, mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkânsızdır.


CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIK TESTİ - STD 10 TESTİ – MULTİPLEKS PCR

Öncelikle şüpheli bir cinsel temasınız var ise mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi ( STD Testi ) yapılmalıdır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüpheleniyorsanız tüm şubelerimizde uzman doktorlarımızla testleriniz öncesi görüşebilirsiniz.


STD 10 PCR TESTİ AVANTAJLARI

PCR testi teknolojisi hız avantajına sahiptir. Kısa sürede ve saatler içinde patojenin etken tespiti yapılabilir. Kültür de olduğu gibi, üreme için günler boyu beklenmez.

Etkenin DNA’ sı arandığı için, çok az sayıda etken varlığında bile patojen etken tespiti yapılabilir. Bu nedenle kültür testlerine göre duyarlılığı yüksektir.

Etkenin DNA’ sı saptandığı için, bakterilerin antibiyotiklerden etkilenmesi ve kültürde olduğu gibi ürememe durumu söz konusu değildir. Bu nedenle, kültür yöntemlerine göre daha yüksek, yaklaşık iki kat daha fazla oranda etken tespiti yapılabilir. Bu sayede de hem hastalığın var olup olmadığı, hem de tedavinin takibinde rahatlıkla kullanılabilir.

STD10 testinde PCR yöntemi kullanıldığı için tanıda oldukça ileri bir aşamadır. Bu sayede, tek bir moleküler çalışmada virüs, bakteri, fungal ve parazitler birlikte aranabilmektedir. Ve yüksek duyarlılıkla da kısa sürede tanı konulabilmektedir.


STD 10 PCR Testi Fiyatı

STD 10 PCR Testi fiyatı Sağlık Bakanlığı Kanunları gereği internet üzerinden verilememektedir. STD 10 PCR testi ücreti için merkezimizi arayabilirsiniz.


STD10 Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Paketimizi yaptırdığınızda;

 • Mavi Laboratuarlar Grubu güvenilirliğinde,
 • Enfeksiyon hastalıkları ve Mikrobiyoloji uzman doktorlarımız gözetiminde,
 • En modern ve güvenilir laboratuvar cihazlarıyla

TÜM Cinsel yolla bulaşan hastalık risklerinizi kontrol ettirmiş olursunuz.

img
STD 10 PCR Testi

Tek çalışmada bir çok Cinsel Yolla Bulaşan hastalık etkenine aynı anda bakabilen STD 10 PCR Testi erken tanı ve tedavide vazgeçilmez bir CYBH testidir.Bize Ulaşın