CD4 Testi

HIV ile yaşayan tüm bireylerin düzenli olarak kan testi yaptırması önemlidir. En önemli iki kan testi CD4 ve viral yük ölçümleridir. CD4 hücreleri, bağışıklık sistemindeki en önemli hücrelerdir. Bağışıklık sistemimiz bizi enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur.

CD4 sayımı, bir damla kanınızda ne kadar CD4 hücresi bulunduğunu belirtir. Bu hücreler ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Viral yük testi ise; bir damla kanınızda ne kadar HIV bulunduğunu ölçer. Arzu edilen şey bu miktarın olabildiğince az olmasıdır.


CD4 Testinin Değerlendirmesi:
  • CD4 sayısı düşük olduğunda, viral yük genellikle yüksek olur. Bu iyi bir durum değildir
  • CD4 sayısı yüksek olduğunda, viral yük genellikle düşük olur. Bu daha iyi bir durumdur.
  • Eğer CD4 sayınız 500 veya altına düşerse, tedaviye başlamanız gerekir.
  • Tedaviye bağlı olarak, CD4 hücre sayısının yükselip, viral yükün düşmesi beklenir.

CD4 ve viral yük test sonuçları, HIV enfeksiyonunun vücudunuzdaki etkilerine dair en yararlı bilgileri verir. HIV tedavisinin amacı viral yükü en düşük seviyede ( tespit edilemeyen seviyede ) tutmak ve CD4 sayısını arttırmaktır.

T-hücreleri bağışıklık sistemi içinde önemli bir rol oynamaktadır ve akyuvarların bir alt grubudur. T-hücrelerinin iki önemli türü vardır.


CD4 hücreleri:

Bu hücrelerin yüzeylerinde CD4 adlı molekül bulunur. T yardımcı hücreleri olarak adlandırılan CD4 hücreleri enfeksiyonlara karşı vücudun cevabını başlatırlar.


CD8 hücreleri:

Bu tür T-hücrelerinin yüzeyinde CD8 adlı molekül bulunur. Öldürücü hücreler de denilen CD8 hücreleri, kanser ve virüslerle mücadeleye aracılık ederler. CD8 hücreleri aynı zamanda antikor oluşturarak vücuda giren yabancıyla mücadele eder.

HIV çoğalabilmek için konakçı hücrelere ihtiyaç duyar. CD4 hücreleri, HIV'in kendini çoğaltması için vücudumuzda kullandıkları hücrelerdir. HIV, CD4 hücresine yapışır, içine girer, hücreyi enfekte ederek ona zarar verir. CD4 hücresi içinde çoğalan HIV bu CD4 hücresinden çıkar ve kendine yeni bir CD4 hücresi arar.

CD4 sayısı, kişiden alınan kan numunesinin test edilmesi ile hesaplanır. HIV ile enfekte olmayan kişilerde çeşitlilik göstermekle birlikte genellikle 1 milimetreküp kanda 600 ile 1.200 adet arasındadır.

HIV ile enfekte kişilerde CD4 sayısı yavaş yavaş düşmeye başlar, CD4 sayısının 200 'ün altına düşmesi, vücudun fırsatçı enfeksiyonlara oldukça açık hale geldiği anlamına gelir. Bu durumda profilaktik ( önleyici ) antibiyotik tedavisi de uygulanır. Tedaviyle birlikte CD4 sayısı 200 'ün üzerine çıktığında profilaktik antibiyotik tedavisi kesilir.

CD4 sayısı 350-500 aralığındayken tedavi önerilir. Bazı durumlarda 500'ün üzerinde CD4 sayısı olmasına rağmen tedavi önerilmektedir. CD4 testine genellikle 3 ayda bir bakılır. CD4 testi henüz tedaviye başlanmadıysa başlama zamanının belirlenmesinde veya HIV tedavisine başlandıysa tedavinin etkili olup olmadığını belirlemek için gereklidir.Bize Ulaşın