HIV p24 Antijen Testi

HIV virüsünün vücuda girişinden itibaren bağışıklık sistemi bu virüs ile savaşmaya başlar ve Anti-HIV antikorlarını geliştirir. Bu hemen gerçekleşmez, virüs vücuda girdikten sonra Anti-HIV antikorlarının üretilebilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Antikorlara bakarak HIV tanısı koyabilmek için belli bir süre geçmiş olması gerekir. Anti HIV testine bakarak kesin bir sonuç elde edebilmek için 3 ay geçmesi gerekmektedir, dolayısıyla şüpheli bir cinsel ilişkinin hemen ardından Anti-HIV testinin bakılması anlamsızdır.

Şüpheli bir cinsel ilişki veya kan nakli gibi durumlarda HIV testi yaptırılacaksa sırasıyla; ilk önce en Hiv RNA Pcr testi sonra p24 testi yaptırılmalıdır. P24, HIV virüsün kendi yapısında bulunan ona özgü bir proteindir. Dolayısıyla testin pozitif olması demek ( eğer test düzgün çalışılmış ise ) kişinin HIV virüsünü aldığını gösterir. Şüpheli ilişkiden sonraki 2-6 hafta içinde p24 antijeni kandaki en yüksek düzeyine ulaştığı için; HIV p24 testi pozitif olur. Savaş başlayıp antikorlar üretilmeye başladıktan sonra p24 antijeni kanda azalmaya başlar. 6.haftadan sonra Hiv p24 testi tek başına HIV tanısı için güvenilir değildir. Hiv Duo Ultra Testi gibi 4.jenerasyon testler hem antikor hem antijen bakan testlerin yapılması daha uygun olur.

HIV p24 antijen testi yapılması erken tanı için Anti HIV testlerine göre daha güvenilirdir. HIV antijeninin tespit edilmesi erken teşhis için bir avantaj olmakla beraber tanıyı kesinleştirmek için antikorların varlığını da tespit etmek gerekir.

Bu nedenle hem HIV p24 antijenini, hem de HIV 1/2 antikorlarını aynı anda ölçen 4.jenerasyon HIV testleri bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı şüpheli temas sonrasında hem p24 antijeni hem de HIV’e özgü antikorları tarayan 4. Nesil test yöntemlerinin kullanılmasını önermektedir.

Mavi Laboratuarlar Grubunda; Erken tanı, 4.jenerasyon HIV testi olarak VIDAS HIV DUO ULTRA testi yapılmaktadır. Şüpheli bir cinsel ilişkinin ardından erken dönemde tanı koyabilmek için HIV p24 antijeni ve HIV 1+2 antikoruna aynı anda bakan Hiv Duo Ultra Testi yaptırmak tanıyı daha erken koyabilme imkanı sağlayacaktır.

4.nesil testler HIV e özgü antikorları da taradığı için güvenilirliği oldukça yüksektir. Bu testler şüpheli ilişkiden itibaren, erken tanıda HIV enfeksiyonunu tespit için kullanılmaktadır. P24 antijeni ve HIV antikorlarını tarayan 4.jenerasyon testler erken tanıda çok daha güvenilir sonuç vermektedirler.

HIV p24 Antijen Testi Sonuçlarınıza ulaşma yolları:
  • Dilerseniz HIV p24 Antijen Testi sonucunuz çıktığı anda cep telefonunuza SMS gönderilir.
  • Dilerseniz HIV p24 Antijen testi sonucunuza, size özel şifreniz ile internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Dilerseniz HIV p24 Antijen testi sonucunuz, kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz
    e-mail adresinize yollanacaktır.
  • Dilerseniz HIV p24 Antijen testi sonuçlarınızı şubelerimize gelerek ıslak imzalı olarak alabilirsiniz.


Bize Ulaşın