Hiv Duo Ultra Testi
Neden Hiv Duo Ultra Testi ?

Şüpheli bir cinsel temas sonrası hiv bulaşıp bulaşmadığı konusunda erken sürede sonuç alabilmek için HIV ’e özgü antijen arayan testleri yapmak gerekir. Hiv Duo Ultra testi, hem HIV p24 antijenini hem de HIV 1+2 antikorlarını birlikte ölçen bir testtir. Hiv Duo Ultra testi şüpheli ilişkiden itibaren HIV bulaşmasını daha erken ve başlangıç döneminde ortaya koyma avantajı sunmaktadırlar.


Şüpheli temas sonrası kanda p24 antijeni hemen görülür mü?

HIV taşıyan kan nakli gibi yüksek miktarda virüs bulaşması durumunda, bulaşmadan sonraki ilk 24 saatte bile yüksek miktarda antijen saptanabilir ancak cinsel ilişkiyle bulaşma durumlarda hiv virüsünün önce vücutta çoğalması gerekir. Cinsel ilişki ile vücuda giren hiv virüsüne ait HIV p24 antijeni, Vidas hiv duo ultra gelişmiş tarama hassasiyeti ile tespit edebilmektedir.


Hiv Duo Ultra Testi ne zaman yapılmalıdır ?

HIV p24 antijeni, şüpheli ilişkiden sonraki 2-6 hafta içinde kandaki en yüksek düzeyine ulaşır daha sonra düzeyi düşmektedir. Dolayısı ile şüpheli cinsel ilişkinin 14.gününden sonra hiv duo ultra testi yaptırabilirsiniz. Vidas hiv duo ultra testinin özgül güvenilirliği %99.88’dir.


Hiv antikorlarına bakan testler erken tanı imkanı sağlar mı?

Hayır çünkü Hiv antikorları 4.haftadan önce oluşmaz, oluştuktan sonra ise ELISA testleriyle ölçülebilir duruma gelip sonuç vermeleri ancak 1.5-3 ay sonra olabilmektedir. Bu dönemde HIV antikorları henüz ölçülebilir düzeye ulaşmadığı için, HIV p24 antijeni bakılması erken tanı imkanı vermektedir.

Bu sebeple, şüpheli bir cinsel ilişkinin ardından erken dönemde tanı koyabilmek için HIV p24 antijeni ve HIV 1+2 antikoruna aynı anda bakan Hiv Duo Ultra Testi yaptırmak tanıyı daha erken koyabilme imkanı sağlayacaktır.


Mavi Laboratuarlar Grubunda erken tanı Hiv / Aids testi olarak VIDAS HIV DUO ULTRA testi yapılmaktadır. Vidas Hiv Duo Ultra testi Fransa Biomerieux firmasına aittir. Hiv Duo Ultra testi 4. nesil antijen ve antikor tarayan bir test yöntemidir. Hiv Duo Ultra testinin özgül güvenilirliği %99.88 ve p24 antijenini saptama hassasiyeti 3 pg/mL'dir.

VIDAS Hiv Duo Ultra testi serokonversion penceresinin kısalmasını sağlayan p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte tespitine dayanan otomatize bir sistemdir. Şüpheli temastan sonra HIV/AIDS testi yaptırmak isteyenler için WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ), BHIVA ve T.C. Sağlık Bakanlığı 4.nesil p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarını eş zamanlı tarayan testleri önermektedir. Vidas Hiv duo Ultra testi laboratuvarlarımız da 3 saat sonrasında sonuçlanmaktadır. Test sonucunuzu dilerseniz mail olarak yada online sonuç bölümümüzden size verilen şifre ile alabilirsiniz.


Laboratuvarlarda kullanılan HIV/AIDS testlerinde erken dönemde tespit için aşağıda ki parametreler önemlidir.

  • Sensitivite - Duyarlılık
    ( Doğru pozitif sonuçların yakalayabilme performansını gösterir )
  • Spesifite - Özgüllük
    ( Doğru negatif sonuçları yakalayabilme performansını gösterir )

Yalancı pozitif sonuç aslında HIV/AIDS ile enfekte olmayan hastalarda test sonucunun pozitif bulunmasıdır. Nedeni anlaşılamayan bazı reaksiyonlar, testlerin başka hastalıklara karşı oluşmuş antikorları HIV antikorlarına benzetmesi immün sistemi hastalıklar gibi nedenlerle yalancı pozitif sonuçlar alınabilir.

Bir kişinin HIV ile infekte olmasına rağmen testlerin bunu saptayamadığı döneme “pencere dönemi” denir. Virüs kanda bulunmasına rağmen yapılan testin duyarlılığına bağlı olarak saptama eşik değerine erişilemediğinde test bunu saptayamaz. Bu dönemde test yaptıran kişi pozitif olmasına rağmen negatif sonuç alacaktır. Pencere dönemindeki kişiler aynı zamanda bulaştırıcıdır.

HIV/AIDS taşıyan kişilerde yanlış negatif sonuçlar alınabilir. HIV/AIDS belli bir pencere dönemi vardır. Pencere dönemin de test yapıldığı zaman yanlış negatif sonuçların alınabilir.

HIV/AIDS testi yapılırken danışmanlık alınmalı ve şüpheli temas üzerinden ne kadar süre geçtiği mutlaka belirtilmelidir. HIV/AIDS olup olmadığınızı bilmenin tek yolu HIV testi yaptırmaktır.Bize Ulaşın