HIV RNA Pcr Testi

HIV PCR Testi, en erken yapılabilen hiv testi yöntemidir. HIV PCR Testi şüpheli cinsel temastan sonra 9. günden itibaren yapılabilmektedir. HIV PCR testi ile virüsün direk RNA sına bakılmaktadır.

HIV PCR testi elisa testi gibi antikorları değil vücuttaki virüsü tespit etmek için kullanılmaktadır. HIV RNA PCR testi ile virüsün genetik yapısı PCR yöntemi ile çoğaltılır ve ölçülebilir seviye getirilir. Şüpheli temastan ortalama 9 gün sonra HIV PCR testi ile virüs varlığı saptanabilmektedir. 28.günden itibaren HIV PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek orana ulaşmaktadır. HIV RNA PCR testi oldukça hassas moleküler mikrobiyoloji testidir. PCR yöntemi ve alt yapısı her laboratuvarda bulunmamaktadır. Gelişmiş alt yapıya sahip laboratuvarlar da bulunan PCR yöntemi ve bu yöntemi çalışabilecek personel deneyimli olmalıdır. Bir çok laboratuvar HIV PCR testi numunenizi dış laboratuvarlara yollamaktadır.


HIV PCR Testi Nerede Yapılır?

HIV PCR testi İstanbul Fatih Çapa – Beylikdüzü Beykent ve Kadıköy Kozyatağında bulunan Mavi Laboratuarlar Grubu şubelerimizde yapılmaktadır. HIV PCR testi laboratuvarlarımızda gelişmiş cihaz alt yapısı ve tam otomatik Nükleik Asit İzolasyon ve PCR cihazlarıyla Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorlarımız kontrolünde moleküler mikrobiyoloji konusunda deneyimli Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden mezun personellerimiz tarafından çalışılmaktadır.


HIV PCR Testi Ne Zaman Yapılmalı?

HIV PCR Testi şüpheli temastan 9. günden itibaren yapılmalıdır. HIV PCR testi 9. günden önce yapılır ise doğru bir sonuç alınmayabilir. HIV virüsü ortalama bu süreden sonra PCR yöntemi ile tespit edilebilmektedir. En erken yapılabilen hiv testi HIV PCR testidir.


HIV PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

HIV PCR testi 2 – 3 günde tüm şubelerimizde çıkmaktadır. HIV PCR testi sonucu IU/ml ve copy/ml olarak verilmektedir. Eğer test sonucunuz negatif ise saptanmadı olarak raporlanır. Eğer HIV PCR testi sonucunuz pozitif ise copy/ml olarak kanınızda bulunan hiv virüsünün kopya sayısı verilmektedir.


HIV RNA PCR Testi Güvenilirliği

HIV RNA PCR testi ile virüsün genetik yapısı ölçüldüğü için hassas ve güvenilir bir hiv testi yöntemidir. HIV konusunda en erken ve en güvenilir tanı "HIV RNA PCR testi" ile konulur. Hiv pcr testi ile virüsün genetik yapısı çoğaltılir, ölçülebilir ve tanımlanabilir seviyeye getirilir. Hiv pcr testi ile elisa testlerinde bakılan antikor oluşmaya başlamadan önce HIV virüsünü kanda tespit etme ve erken tanı koyma şansı vardır. Şüpheli temastan ortalama 9 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. HIV RNA testi 28.günden itibaren yapılırsa güvenilirliği ve saptama duyarlılığı %98-100 yakın kesin bir sonuca ulaşmaktadır.


HIV PCR Testi Fiyatı

HIV PCR Testi fiyatı laboratuvarlarda 750 TL – 1000 TL arasındadır. HIV PCR testi fiyatı diğer hiv testi yöntemlerine göre daha pahalıdır. Ama en erken yapılabilecek ve en erken sürede sonuç alınabilecek test HIV PCR testidir. Moleküler bir yöntem olması ve uzmanlık gerektiren üst düzey RT-PCR cihazlarında çalışılması HIV PCR testi fiyatını etkilemektedir HIV PCR testi virüsü çoğaltarak ölçülebilecek seviyeye getirir ve erken dönemde sonuç vermektedir.


HIV PCR Testi fiyatı 2022 hakkında daha detaylı bilgi almak. HIV RNA Testi yaptırmak veya HIV RNA Testi fiyatı öğrenmek için Mavi Laboratuarlar Grubu çağrı merkezini aramanız yeterlidir.


HIV PCR Testi sonuçlarınıza ulaşma yolları:
  • Dilerseniz HIV PCR Testi sonucunuz çıktığı anda cep telefonunuza SMS gönderilir.
  • Dilerseniz HIV PCR testi sonucunuza, size özel şifreniz ile internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Dilerseniz HIV PCR testi sonucunuz, kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz
    e-mail adresinize yollanacaktır.
  • Dilerseniz HIV PCR testi sonuçlarınızı şubelerimize gelerek ıslak imzalı olarak alabilirsiniz.


Bize Ulaşın