HPV Testi

HPV testi, dünya üzerinde cinsel yolla en sık bulaşan ve kansere yol açabilen Human Papilloma Virüsün tespit edilmesi için kullanılan testtir. HPV yani Human Papilloma Virus - İnsan Papilloma Virüsü kadınlarda rahim ağzı kanserine erkekler de ise yutak, ağız ve penis kanserine neden olabiliyor. HPV virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Vücutta çok yıkıcı ve tehlikeli kansere neden olması sebebiyle dikkat edilmesi gereken bir virüstür. Yapılan HPV testleriyle virüs tespit edilir ve buna göre tedaviye başlanır.


HPV Nedir?

HPV, kadınlarda ve erkeklerde bazı kanser türlerine ve vajinal bölgede siğillere neden olan bir virüstür. Tek tip bir virüs gibi düşünülse de aslında 100’den fazla çeşide sahiptir. Bunların bazıları kansere neden olurken bazıları ise sadece siğillere sebep olur. Tüm türlerinin ortak noktası, cinsel yolla bulaşıyor olmasıdır. HPV virüsü ayrıca yüksek ve düşük riskli olarak ikiye ayrılır. Yüksek riskli HPV virüsü kansere, düşük riskli HPV virüsü ise siğillere neden olur.

HPV virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüstür ve vücut genelinde de yayılım gösterir. Özellikle cinsel yaşamı aktif olan kişilerde görülme riski çok daha yüksektir. Vücutta bazı belirtilerle ortaya çıkan virüsün kesin teşhisi için HPV testi yapılması gerekir.


HPV Testi Erkek

HPV testi erkek ve kadın için farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen virüsün tespit edilmesi için yapılan testin süreci ve işlem adımları şöyledir;

Kişiler penis çevresinde siğil fark ettiğinde mutlaka HPV testi yapılmalıdır. Sadece belirtiler ortaya çıktığında değil ayrıca cinsel birliktelik yaşadığınız bir kişide virüsün tespit edilmesinden sonra da HPV testi yapılmalıdır. Penis bölgesinden sürüntü örneği alınarak test yapılır. Sürüntü örneği alımı acılı ve ağrılı bir işlem değildir. Alınan sürüntü örneğinde HPV varsa tespit edilir ve HPV genotiplendirme testi yapılır.


HPV Testi Kadın

HPV testi kadın hastalarda da sıklıkla yapılan bir testtir. HPV virüsü hem bulaşıcı hem de kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olduğu için çok üzerinde durulan bir hastalıktır. Doğru zamanda tespit edilmesi ve hem tedavi edilmesi hem de kişilerin gerekli önlemleri alması gerekir. Kadınlarda HPV testi alınan sürüntü örneğinden yapılmaktadır. Alınan sürüntü örneğinden HPV testi ve genotiplendirme testi yapılır.


HPV Kan Testinde Belli Olur mu?

HPV testinin kanda çalışılan bir laboratuvar yöntemi bulunmamaktadır. Eğer düzenli olarak kan testi yaptırıyorsanız ve sizde HPV olması halinde sizlere bilgi vereceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. HPV virüsü ancak kişilerden alınan sürüntü örneği ile anlaşılabilir. Kadınlarda sürüntü örneği rahim ağzı bölgesinden, erkeklerde ise penis çevresinden alınır. Eğer siğil varsa ondan da parça alınır. Daha sonra alınan örnekler, moleküler yöntemler kullanılarak HPV DNA testi ile incelenir ve virüsün varlığı tespit edilir.


HPV Virüsü Hangi Testle Belli Olur?

HPV virüsü kadınlarda ve erkeklerde HPV DNA testi ile tespit edilir. Kadınlarda ve erkeklerde öncelikle sürüntü örneği alınır ve virüs var mı yok mu buna bakılır. HPV virüsünün varlığı tespit edildikten sonra da HPV genotiplendirme testi ile HPV tipi belirlenir. Buna göre tedaviye başlanabilir. Çünkü virüsün farklı türlerinin yol açacağı hastalıklar ve risk faktörleri farklıdır. Rahim ağzı kanserinin %98 oranında, HPV virüsünden kaynaklandığı bilinmektedir.


HPV Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

HPV testi pozitif çıkarsa kişi kanser olduğunu düşünür. Ancak tam olarak böyle değildir. Yani her HPV testi pozitif olan kişinin kanser olduğu anlamına gelmez. HPV virüsü bulaşan kişilerde, bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde devreye girer. O andan itibaren vücut virüsü yenmek ve vücuttan atmak için çalışır. Birçok HPV testi pozitif olan kişi bağışıklık sistemi sayesinde virüsü ortalama 1 – 2 yıl içinde vücuttan atabilmektedir.

Virüsün vücuttan atılmaması durumunda, DNA’ya entegre olma ve kansere dönüşme durumu ortaya çıkar. Bu yüzden, bu süreçte bağışıklık sisteminin rolü çok büyüktür. Eğer bağışıklık sistemi güçlendirilmezse, risk artar. HPV virüs testinin negatif çıkması durumunda, hastalarda virüsün olmadığı anlaşılır. Ancak yine de dikkatli ve tedbirli olunması gerekir. HPV virüsü, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için kişilerin bu, konularda biraz daha dikkatli olması gerekir.


HPV Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

HPV testi sonucu Mavi Laboratuarlar Grubu şubelerimizde 2 günde çıkmaktadır. Birçok laboratuvarda alınan örnekler kendi bünyelerinde HPV testi çalışabilecek moleküler altyapıya sahip olmadığı için sonuç süresi uzamaktadır. Çünkü örneklerin alındığı yerde değil de dışarıdan bir laboratuvara örnekler gönderilir. Laboratuvarlarımızda moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde uzman doktorlarımızın kontrolünde HPV testi çalışıldığı için kısa sürede sonuç vermekteyiz. Bu yüzden HPV testinizi yaptırmak ve sonucunuzu hemen öğrenmek için bizleri arayabilirsiniz.


HPV Testi Nerede Yapılır?

HPV testi Mavi Laboratuarlar Grubunun Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent ve Kadıköy Kozyatağı şubelerinde yapılmaktadır. Mavi Laboratuarlar Grubu Türkiye’de birçok özel hastane, özel klinik ve özel laboratuvarların HPV testini çalışmaktadır. Güvenilir ve modern teknolojik cihaz alt yapısıyla HPV testi için hastalarımıza ve sağlık kurumlarına hizmet vermekteyiz.


HPV Testi Fiyatı

HPV testi fiyatı özel hastane ve laboratuvarlarda 2000 TL – 3500 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat değişikliği HPV testinin baktığı tip sayısına göre değişmektedir. Birçok laboratuvar ve hastane sınırlı sayıda 20 ve ya 30 tipe ancak bakabilmektedir. Bu tipler dışındaysa kişi HPV pozitif dahi olsa test yeterli olmadığı için negatif sonuç vermektedir. Az tip bakan HPV testleri daha ucuzdur ama kesin sonuç değildir çünkü bakabildiği tip sayısı sınırlıdır. Mavi Laboratuarlar Grubunda HPV testinde tüm HPV tiplerine bakılmaktadır. HPV testi için fiyat ve ayrıntılı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.Bize Ulaşın