aids belirtileri

Aids belirtileri HIV virüsü alındıktan sonra birçok değişik evrede değişik belirtiler göstermektedir. HIV virüsü bulaştıktan sonra ortaya çıkan AIDS belirtileri çok belirgin değildir. AIDS belirtilerinin ortaya çıkması günler aylar hatta seneleri bulabilir. AIDS belirtileri direkt olarak AIDS ’e özgü değildir birçok hastalıkta benzer belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Eğer korunmasız şüpheli bir cinsel ilişkiniz ( Anal, vajinal, Oral Seks ) olduysa en doğrusu HIV testi ( AIDS Testi ) yaptırmaktır.


Aids belirtileri ne zaman başlar ?

HIV , vücuda alındıktan 1 – 6 hafta içerisinde ilk çoğalma döneminde akut belirtiler gösterebilir. HIV virüsü vücuda girdikten kısa bir süre sonra ( akut dönemde ) gece terlemeleri, ateşlenme, halsizlik, deri döküntüleri, ishal, baş ağrısı, kas eklem ağrıları, bulantı ve kusma, pamukçuk gibi belirtiler gösterebilir. HIV virüsünün bulaşmasından sonra 1 - 6 hafta sonrasında görülebilen bu tür hastalıklar kısa süreli ve geçici olmaktadır. Bu belirtilerin görülmesi HIV/AIDS olduğunuz anlamına gelmez. Bu açıdan belirtilerle hareket etmek değil değil HIV Testi yaptırmak en doğru olanıdır.


Aids belirtileri nelerdir ?

Genel olarak yüksek ateş, halsizlik, ishal, gece terlemeleri, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, deride kızarıklık, bulantı ve kusma, pamukçuk ve döküntü gibi belirtiler görülebilmektedir.

AIDS belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir, her insanın bağışıklık sistemi farklıdır ve HIV virüsünün vücuda girmesiyle erken dönem HIV belirtilerinin seyri de farklı olabilmektedir.

Bazı kişilerde erken dönemde ( akut dönem ) hiç bir HIV belirtisi oluşmazken, bazı kişilerde ise daha başka hastalıkların belirtileri ortaya çıkabilmektedir. HIV olup olmadığımızı bilmek için HIV testi olmak en doğru karardır.

HIV belirtilerinin ortaya çıkmamış olması kişinin HIV virüsü almadığı manasına gelmez, benzer bir ifadeyle bu belirtilerin yaşanması da kişinin HIV virüsü aldığı anlamına gelmez.

HIV virüsün erken dönemde tespit edilmesinin çok büyük avantajları vardır, erken dönemde tespit edildiğinde tedavi daha başarılı olmaktadır. Aynı zamanda erken dönemde tespit edilen HIV virüsünün başkalarına yayılmasını önlemek için tedbir alınmasını sağlamaktadır.

Korunmasız, şüpheli bir cinsel ilişki yaşamışsanız, HIV virüsü bulaşıp bulaşmadığını kesin olarak öğrenmek için HIV Testi yaptırmanız gerekmektedir.


Erken Dönem Aids Belirtileri
  • Ateş
  • Gece terlemeleri
  • Boğaz ağrısı
  • Lenf düğümlerinde şişme
  • Döküntü ve Dermatit
  • Kas Ağrıları ve Eklem Ağrıları (artralji)
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Bulantı ve Kusma
  • İshal

Erken dönem AIDS belirtileri olarak lenf bezlerinde büyüme, ishal, öksürük, ağız bölgesinde uçuk ve pamukçuk, vücutta yaygın olarak yara ve kırmızı lekeler, uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı görülebilir. Günler geçtikçe virüsün vücudumuzda çoğalmasıyla AIDS belirtileri ve bulguları daha yoğun bir halde vücutta kendini göstermeye başlar.

Şüpheli bir cinsel ilişki veya temastan sonra erken teşhis önemlidir, böyle durumlarda HIV testi ( AIDS Testi ) yaptırmak önemlidir.


Kadınlarda Aids Belirtileri

Kadınlarda; ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi grip benzeri aids belirtileri görülebilir. Kadınlarda aids belirtileri olarak görülen bu semptomlar genelde birkaç hafta içinde geçer. Ense, koltuk altı ve kasıklarda lenf nodüllerinin şişmesi de kadınlardaki aids belirtileri arasındadır çünkü lenf nodüllerimiz enfeksiyonla savaşmakla görevlidir.

HIV enfeksiyonu mikroplarla savaşmayı zorlaştıracağı için kadınlarda aids belirtileri arasında bu enfeksiyonların fırsattan istifade ettiği sıkça görülür. Bu enfeksiyonlar arasında zatürre, tüberküloz ve hepatit C bulunuyor. Bazen de grip gibi hastalıkları tedavi etmek zorlaşabilir. Ateş ve gece terlemeleri sıkça görülür. HIV virüsü ile enfekte olan kadınların üreme sisteminde de sorunlar görülebilir. Adet düzensizlikleri hatta adet görmenin tamamen durması olasıdır. Mantar enfeksiyonları gibi fırsatçı enfeksiyonlarda artış görülebilir. Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar açısından da risk artar.


Erkeklerde Aids Belirtileri

Hiv virüsü ile enfekte olan bir insanda bağışıklık sisteminde sorunlar yaşanmaya başlar, dolayısı ile erkeklerde aids belirtileri ile kadınlarda aids belirtileri hemen hemen aynıdır. HIV ile enfekte olduğunu bilmeyen erkeklerin virüsü başkalarına bulaştırma riski yüksektir. Unutmayın ki, HIV kan veya cinsel temas yoluyla bulaşır. Kondom kullanımı aids bulaşmasını tamamen engellemese de riski oldukça azaltır.Bize Ulaşın