Hiv Testi

Laboratuvarlarda kullanılan HIV testlerinin erken dönemde tespit edebilmesi için aşağıda ki tıbbi kavramlar önemlidir. Bir kişinin HIV ile infekte olmasına rağmen testlerin bunu saptayamadığı döneme “pencere dönemi” denir. Virüs kanda bulunmasına rağmen yapılan testin duyarlılığına bağlı olarak saptama eşik değerine erişilemediğinde test bunu saptayamaz. Bu dönemde test yaptıran kişi pozitif olmasına rağmen negatif sonuç alacaktır. Pencere dönemindeki kişiler aynı zamanda bulaştırıcıdır. Bu açıdan yapacağınız testin duyarlılığı önemlidir.

Sensitivite - Duyarlılık
Doğru pozitif sonuçların yakalayabilme performansını gösterir.

Spesifite - Özgüllük
Doğru negatif sonuçları yakalayabilme performansını gösterir.


Erken tanı için yaptırabileceğim hiv testi var mı?

Evet var, Şüpheli temas durumunda HIV testi yaptırılacaksa ilk önce HIV Duo Ultra testi veya HIV RNA PCR testi yaptırılabilir.


HIV Duo Ultra Testi

VIDAS Hiv Duo Ultra testi pencere döneminin kısalmasını sağlayan HIV virüsüne ait p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarını birlikte taramaktadır. VIDAS HIV Duo Ultra testi yapılan birçok çalışmada mevcut 4. Nesil testler arasında en yüksek p24 antijenini tespit edebilme hassasiyetine sahip olduğu görülmüştür. Şüpheli temastan sonra HIV testi yaptırmak isteyenler için WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ), BHIVA ve T.C. Sağlık Bakanlığı 4.nesil p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarını eş zamanlı tarayan testleri önermektedir. Vidas Hiv duo Ultra testi tüm şubelerimizde 3 saat sonrasında sonuçlanmaktadır. Test sonucunuzu dilerseniz mail olarak yada online sonuç bölümümüzden size verilen şifre ile alabilirsiniz.


HIV RNA PCR testi

Bu bir hiv testi metodudur, HIV RNA PCR testi ile virüsün genetik yapısı çoğaltılarak tespit edilebilir duruma getirilir. Bu test ile henüz antikor oluşmadan HIV virüsünü kanda yakalama şansı vardır. Belki pahalı bir metod olabilir ama HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. HIV PCR Testi şüpheli temastan 9. Günden sonra yapılabilmektedir. HIV PCR testi tüm şubelerimizde 2 – 3 günde sonuçlanmaktadır.


Anti HIV testi

Bu test HIV Duo Ultra testi ve HIV RNA PCR testi gibi ERKEN TANI vermez. Anti HIV testinin kesin sonucu verebilmesi için Şüpheli ilişkiden 90 gün geçmesi gerekir.

HIV virüsü vücudumuza girdikten sonra bağışıklık sistemimiz hiv virüsüne saldırır ve yok etmeye çalışır. İmmün sistem yani bağışıklık sistemimiz bir virüse saldırdığında hemen antikor denen savaşçı proteinleri üretmeye başlar. HIV testi de bu antikorların miktarını ölçmektedir. AIDS hastalığına sebep olan HIV infeksiyonunu tespit etmeye yarayan en çok bilinen test Anti-HIV testidir. Bu hiv testi ile virüse karşı vücudun salgıladığı antikorlar aranır, genellikle ELISA ( eliza ) metodu ile çalışılan bir hiv testidir. Halk arasında "eliza, elisa yaptırdım" şeklinde söylenir.


Mavi Laboratuarlar Grubu Şubelerinde;

Aşağıdaki Aids Testi yöntemlerinin tümü çalışılmaktadır

  • HIV Duo Ultra Testi
  • HIV RNA PCR Testi
  • P24 Antijen Testi
  • 4.nesil p24 antijen ve antikor testi
  • Anti–HIV Testi
  • HIV Western Blot Testi

Hiv testi hakkında daha detaylı bilgi almak, hiv testi yaptırmak veya hiv testi fiyatı öğrenmek için Mavi Laboratuarlar Grubu çağrı merkezini aramanız yeterlidir.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )Bize Ulaşın