HIV ve AIDS Nedir
Hiv / Aids Nedir?

Diğer adı "Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olan AIDS hastalığına HIV adındaki virüs neden olmaktadır.

HIV virüsü hastalıklara karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemimizi çökerterek AIDS evresine geçmesine yol açar. Bunun sonucunda grip gibi soğuk algınlığı gibi en basit hastalıklara karşı bile direnç gösteremez hale geliriz. HIV virüsü vücuda girdikten 2–10 sene içerisinde AIDS evresine geçer. HIV virüsü 3 yolla bulaşmaktadır;

 • Kan yoluyla
 • Korunmasız cinsel ilişki yoluyla
 • Anneden bebeğe doğum sırasında veya emzirme yoluyla

HIV/AIDS Nasıl Bulaşır ?

Hiv virüsü yaş ve cinsiyet gözetmez, hem kadına hem erkeğe, hem çocuğa hem yetişkinlere bulaşabilir. Bir kişiye HIV/AIDS bulaşıp bulaşmadığını belirtilerle değil sadece kandan hiv testi ( aids testi ) ile anlaşılabilir.

HIV virüsü vücuda girer girmez herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü sadece hiv testi ( aids testi ) ile anlaşılabilir. HIV virüsü vücuda girdikten yaklaşık 2 - 10 yıl sonra AIDS belirtileri görünmeye başlar. Kişi bu süre içinde HIV/AIDS olduğunu fark etmeden başkalarına bulaştırabilir. HIV Pozitif olan bir kişi bu 2 - 10 yıllık süreç AIDS gelişebilir. AIDS evresine geçmeden kişi yıllarca sağlıklı olarak yaşayıp bu virüsü çevresindeki kişilere bulaştırabilir.


HIV / AIDS Bulaşması

1981 yılında ilk olarak keşfedilen bu hastalık, keşfinden hemen sonra hızla yayılarak; erkek, çocuk, siyah, beyaz, Latin, Asyalı, zengin, fakir demeden bir çok insanın ölümüne neden olmuştur. Türkiyede 1985 yılından itibaren görülmeye başlanmıştır. 2016 - 2017 verilerine göre ülkemizde 20.000 ’e yakın HIV pozitif hastanın olduğu saptanmıştır.

HIV/AIDS bulaşmasının en büyük sebebi de korunmasız cinsel ilişkidir. Şüpheli cinsel ilişki sonrasında Hiv testi ( AIDS Testi ) olmamak kişinin durumunu bilmemesi de hastalığın çoğalmasına yol açmaktadır. Ülkemizde heteroseksüel erkeklerde çok görülse de homoseksüel ve biseksüel erkekler, madde bağımlısı kişiler ve hemofili hastalarında da bir hayli fazla görülür. HIV/AIDS test yapılarak erken tanı koyulması bulaştırma ve tedaviye başlanması açısından önem taşımaktadır.


HIV ve AIDS Tedavisi

Aids tedavisi için bir çok araştırma yapılmaktadır, tedavi yöntemlerinde bazı gelişmeler sağlanmışsa da kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunmamıştır.

HIV/AIDS’in tedavisinde olumlu gelişmeler vardır. Retrovirüs grubunda bulunan HIV virüsüne etkili olduklarından antiretroviral adı verilen ilaçlar elde edilmiştir. Bu ilaçlardan farklı etki mekanizmaları olanların ikisinin ya da üçünün birlikte kullanımıyla başarılı tedavi mümkündür. Tedavinin ana amacı: kandaki virüs miktarını gösteren viral yükün baskılanıp en alt düzeye indirilmesidir, bu tedavi virüsü vücuttan tamamen yok edememektedir. Kesin tedavi olmasa da bu tedavide bağışıklık sisteminin korunması, HIV enfeksiyonunun etkilerinin azaltılması, yaşam kalitesinin artırılması, AIDS’den ölüm oranının azaltılmasıdır. Tedavi doktor kontrolünde ve kesintisiz sürdürülmelidir.

HIV ilaçları, virüsü başkalarına kesin anlamda bulaştırmanızı önlemez. Tedavi, virüs miktarını algılanamayacak kadar düşük seviyelerde tutar. Ancak, HIV vücudunuzda varlığını devam ettirir ve cinsel ilişki, iğne paylaşımı veya annelerin bebeklerini emzirmesi yoluyla başkalarına bulaşabilir.


HIV/AIDS Testi Ne Zaman Yapılır ?
 • Korunmasız olarak tanımadığınız ve ya emin olmadığınız bir kişiyle vajinal, anal veya oral seks yaptınız mı?
 • Hiç ilaç veya diğer maddeleri enjekte etmek için iğne veya enjektör paylaştınız mı?
 • Hamile misiniz veya hamile olma riskinizi dikkate aldınız mı?
 • Hiç cinsel yolla bulaşan hastalık tanısı aldınız mı?
 • Hepatit Sifilis Tüberküloz Zatürre hastası mısınız?

Tedavi edilmediğinde HIV/AIDS ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilir. Yukarıda ki risklerden herhangi birini düşünüyorsanız mutlaka HIV Testi ( AIDS Testi ) yaptırmalısınız. Ancak, HIV durumunuzu bilmiyorsanız ihtiyacınız olan sağlık bakımını ve tedaviyi alamazsınız. HIV/AIDS ve testler hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için Uzman Doktorlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.


Aids testi hakkında daha detaylı bilgi almak, aids testi yaptırmak veya aids testi fiyatı öğrenmek için Mavi Laboratuarlar Grubu çağrı merkezini aramanız yeterlidir.


Mavi Laboratuarlar Grubu Şubelerinde;

Aşağıdaki Aids Testi yöntemlerinin tümü çalışılmaktadır

 • HIV Duo Ultra Testi
 • HIV RNA PCR Testi
 • P24 Antijen Testi
 • 4.nesil p24 antijen ve antikor testi
 • Anti–HIV Testi
 • HIV Western Blot Testi


Bize Ulaşın