Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Testleri

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARSTD = Sexually Transmitted Diseases
CYBH = Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Frengi ,cinsel yolla bulaşan, tehlikeli ve tedavi edilmediğinde ölümle dahi sonuçlanabilen hastalıktır. Bir diğer ismi de Sifiliz’dir. Treponoma Pallidum isimli bakteri bu hastalığa yol açmaktadır. Erken tanı çok önemlidir. Geç kalındığı zaman vücutta bazı iç organlarda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Diğer testlere göre STD10 PCR testi bakterinin DNA’sına baktığı için sifiliz(frengi) hastalığının tanısında en etkili ve kesin testtir.

Neisseria Gonore ,sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan, peniste ve vajinada akıntıya neden olabilen bir hastalıktır. Halk arasında Bel soğukluğu olarakta bilinmektedir.Bu hastalığı oluşturan etken ise Gonokok isimli bir bakteridir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere hatta kısırlığa bile yol açabilmektedir. Bel Soğukluğu için STD10 PCR testi yine en etkili ve en kesin testtir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir tanesi de Klamidya’dır. Akıntı ve idrar yanması genital bölgede kaşıntı gibi şikayetlere yol açan Klamidya hastalığı dünyada en çok görülen cinsel hastalıktır. Bel soğukluğun ‘dan 3 kat fazla görülmektedir. En etkili Klamidya testi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi STD10 PCR testidir.

STD10 PCR testi Klamidya, Bel soğukluğu, Frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları teşhis edebilen; bakterinin, virüsün veya parazitin genetik materyaline yani DNA sına bakan ve bunları tek bir çalışmada araştırabilen ileri bir laboratuar testidir.

Tek çalışmada bir çok Cinsel Yolla Bulaşan hastalık etkenine aynı anda bakabilen STD 10 PCR Testi erken tanı ve tedavide vazgeçilmez bir CYBH testidir.

STD 10 PCR Testi;
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların DNA 'sına yani genetik meteryaline bakan bir testtir. Diğer cinsel hastalık test yöntemlerine göre çok daha üstündür. PCR yöntemiyle yapıldığı için erken tanı vermektedir. Temasın 3.gününden sonra tespit edebilmektedir.


Bir çok mikro organizma yani parazit, bakteri ve virüs hastalık yapmaktadır ve bu mikro organizmaların bazıları cinsel temas ile insandan insana geçmektedir. Cinsel yolla bulaşabilen bu hastalıklar STD, CYBH, Sexually Transmitted Diseases veya Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar olarak adlandırılmaktadır. Vücudumuza giren bu mikro organizmaların bir çoğu hiç hastalık belirtisi vermeden sinsice yayılmaktadır.

Şüpheli bir cinsel temas yaşayan kişi hangi mikro organizmayı vücuduna davet ettiğini ve hangi hastalığa yakalanacağını bilemez dolayısı ile cinsel yolla bulaşan tüm hastalıkların testlerini ayrı ayrı yaptırmak zorunda kalır.

Laboratuvar yönteminin adı "Multipleks PCR testi" olan STD 10 TESTİ, cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tanısında uygulanan en elverişli test yöntemidir. Bunun sebebi; STD 10 PCR Testinin kısa sürede sonuç vermesi ve aynı anda 10 farklı cinsel yolla bulaşan hastalık etkenine bakmasıdır.

Şüpheli cinsel temas sonrası vücudumuza bulaşan bu CYBH ( STD ) mikro organizmaları enfeksiyon kaynaklı kısırlığa yol açabilmektedir. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan ve toplumda hızla yayılan; Klamidya, Bel soğukluğu ( Gonore ), Mycoplasma ve Ureaplasma gibi cinsel hastalıklar spermin yapısında tahribat yapmakta, spermin hareket kabiliyetini, üretimini engellemekte ve kısırlığa yol açabilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanan kısırlığın tedavisinde her iki partnerin tedavisi birlikte yapılmalıdır aksi halde eşlerden biri tedavi oldukça tedavi olmayan diğer eş ona bulaştırabilir. Tedavinin ara aşamalarında, kısırlığa yol açan bu enfeksiyonların devam edip etmediği cinsel yolla bulaşan hastalık testleri yapılarak kontrol edilmelidir.

Pek fazla belirti vermediği için kısa sürede farkedilmeyen ve şüpheli cinsel temaslarla bulaşıp toplumda hızla yayılan; Klamidya, Bel soğukluğu ( Gonore ), Frengi ( Sifiliz ), Mycoplasma ve Ureaplasma, Herpes Simpleks ( Genital Uçuk ) gibi hastalıklar STD 10 PCR Testi veya laboratuvar yönteminin adı ile söylemek gerekirse Multipleks PCR ile kolayca tespit edilmektedir.

STD 10 PCR Testinin çalışıldığı numuneler nelerdir ?

- İdrar, üretral akıntı, vaginal akıntı numunelerinden çalışılabilmektedir. Prostatit hastalığı için prostat sıvısı ve enfeksiyon kaynaklı kısırlık için sperm numunelerinden de çalışılabilmektedir.

STD 10 PCR Testi için açlık veya tokluk fark eder mi?

- Hayır, numune verirken açlık veya tokluk fark etmemektedir.

STD 10 PCR Testi sonucu kaç günce çıkmaktadır?

STD 10 PCR Testi 2-3 günde sonuçlanmaktadır.

STD 10 PCR Testi nerede yapılır?

STD 10 PCR Testini Mavi Laboratuvarlar Grubunun tüm şubelerinde yaptırabilirsiniz.

STD 10 Pcr Testi için İstanbul Anadolu yakasında bulunan Kadıköy / Kozyatağı şubemize,

İstanbul Avrupa yakasında bulunan Fatih / Haseki şubemize,

veya Beylikdüzü / Beykent şubemize başvurabilir veya hemen çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )
STD 10 PCR Testi sonuçlarına nasıl ulaşırım?
Dilerseniz, test sonucunuz çıktığında;
 • Cep telefonunuza otomatik olarak SMS bildirimi gönderilir.
 • Size özel şifreniz ile internet üzerinden sonucunuza ulaşabilirsiniz.
 • Belirtmiş olduğunuz e-mail adresinize otomatik olarak sonuçlarınız yollanır.
 • Şubelerimize gelerek ıslak imzalı sonuç raporunuzu alabilirsiniz.

STD10 PCR testi içerisinde bakılan cinsel hastalıklar
 • Chlamydia Trachomatis DNA
 • Neisseria Gonorrhoeae DNA
 • Ureaplasma Urealytıcum DNA
 • Ureaplasma Parvum DNA
 • Mycoplasma Hominis DNA
 • Mycoplasma Genitalium DNA
 • Trichomanis Vaginalis DNA
 • Treponema Pallidum ( Frengi ) DNA
 • Gardnerella Vaginalis DNA
 • Herpes Simpleks Tip 1/2 DNA

Tüm Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Testi STD Testi öncesinde Uzman Doktorlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda birçok belirti görülebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyan kişiyle yaşanan oral, anal ve vajinal ilişki sonrasında bu belirtiler görülebilmektedir. Bu hastalıklar bazen bulaştıktan sonrasında hiçbir belirti göstermeyebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda erken dönemde tespit hem tedavi için hem de cinsel hastalığın diğer bireylere bulaşmasını önlemek açısından önemlidir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklarda erken dönemde belirtiler görülmeyebilir bu yüzden şüpheli bir temasınız varsa mutlaka std testi yapılmalıdır.

Cinsel hastalıkların belirtileri her kişide farklı görülebilir bu yüzden en doğru tanı için cinsel yolla bulaşan hastalık testi yapılması en doğru olanıdır. Aşağıda en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri bulunmaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda Belirtiler
 • İdrarda yanma, sık idrara çıkma
 • Akıntı ya da ıslaklık hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da acı hissi
 • Cinsel organ bölgesinde açık yaralar ya da kabarıklar
 • Cinsel organlarda uçuk oluşması
 • Kol ve bacaklarda döküntü
 • Cinsel organ bölgesinde kaşıntı
 • Baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma.
 • Ateş, üşüme.
 • Ağız içinde oluşan yaralar.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Erkeklerdeki Belirtileri
 • Peniste akıntı
 • İdrarda yanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Kasık veya bel ağrısı
 • Penis bölgesinde yara, siğil ve uçuk
 • El ayak ve kollarda döküntü
 • Peniste kaşıntı
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Kadınlardaki Belirtileri
 • Vajinal akıntı (beyaz akıntı, kahverengi akıntı, yeşil akıntı, sarı akıntı )
 • Düzensiz adet kanaması
 • İdrarda yanma
 • Kasık veya bel ağrısı
 • Vajinal kaşıntı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da acı
KLAMİDYA ( Chlamidya Trachomatis )

Klamidya, cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en sık rastlanılanıdır. Hastalığa Chlamydia trachomatis bakterisi neden olmaktadır. Hastalık çoğu zaman belirti vermemekte birlikte kadınlarda sistit, vajinal akıntıda değişiklik ve kasıklarda ağrı, idrarda yanma şeklinde olurken erkeklerde ise penisten akıntı, idrarda yanma, penis ucuna giden ve testislerden penise giden kanallarda iltihaplanmalar şeklindedir. Uzun süre tedavi olmayan kadın ve erkekte üreme sistemlerinde kalıcı hasara nede olabildiği gibi infertilite ( kısırlık ) gibi ciddi problemlere de neden olabilmektedir. Klamidya zaman zaman erkeklerde ve kadınlarda belirtisiz sessizce hareket edebilmektedir. Şüpheli bir cinsel temas sonrası Klamidya testi yapılarak tanısı konduğu takdirde tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Nadir görülmekle birlikte, klamidya gözleri ve eklemleri etkileyebilir ve bu duruma Reiter sendromu denir. Tedavi edilmediği takdirde, kadınlarda; regl dönemi dışı kanama, kısırlık, dış gebelik ve düşüklere neden olur. Erkeklerde ise prostat iltihabı prostatit, testis sorunları ve enfeksiyon kaynaklı kısırlığa sebep olabilmektedir.

MYCOPLASMA

Mycoplasma isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erkeklerde nongonokoksik üretrite (NGU) neden olur. Mycoplasmanın 2 tipi cinsel yolla bulaşmaktadır, bunlar Mycoplasma Hominis ve Mycoplasma Genitalium dur. Karakter olarak 2 bakteri arasında fark yoktur. Mycoplasma kadınlarda; bakteriyel vaginoz ve servisit ( rahim ağzı iltihabı ) gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Çoğu mikoplazma enfeksiyonu belirti vermeden seyrettiğinden, şüpheli bireylerin taranması büyük önem taşımaktadır. Mycoplasma hücre içi parazitidir. Bu nedenle dış ortamda uzun süre canlı kalamaz.

UREAPLASMA

Ureaplasma urealyticum önemli bir nongonokoksik üretrit (NGÜ) etkenidir. Erkeklerde ürogenital sisteme yerleşerek üretrite ve prostatite neden olurken, kadınlarda ise Pelvik inflamatuar hastalığa (PID) ve doğum sonrası ateşe neden olmaktadır. Ayrıca mesane ve böbrekte taş oluşumundan, infertiliteden, spontan düşüklerden, bebeklerde düşük doğum ağırlığından ve yenidoğanda solunum sistemi hastalıklarından da sorumlu tutulmaktadır.

TRICHOMANAS VAGINALIS

Tek hücreli parazit olan Trichomanas vaginalis cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlarda vajinal ve servikal enfeksiyona sebep olur. Erkeklerde ise üretrit ve prostat iltiabına neden olan bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır. Trikomonas genelde cinsel yolla geçer ancak cinsel ilişki olmadan da çevre koşullarına en dayanıklı parazit olduğu için banyo, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından, kirli havlulardan da bulaşma durumu söz konusudur.

Kadınlarda, vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı kaşıntı ve yanma, erkeklerde ise idrara gitme, üretra akıntısı gibi belirtiler görülebilr. Bazen de hiçbir belirti vermeden sessizce seyrine devam eder.

Trichomanas Vaginalis testi yapılıp teşhis edildikten sonra tedavisi kolaydır. Tedavi süreci genelde 5-7 gün arasında sürmektedir. Önemli olan bir an önce doğru tanının konulması ve tedaviye başlanmasıdır. Genelde cinsel yolla geçtiğinden tedavisinde mutlaka seksüel partnerin de tedavi edilmesi şarttır, aksi takdirde enfeksiyon yeniden tekrarlar.

NEISSERIA GONORRHOEAE

Neisseria gonorrhoeae, halk arasında bel soğukluğu olarak bilinmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların arasında en sık görülenidir. A.B.D.'de her 30 saniyede bir kişinin bel soğukluğuna yakalandığı ileri sürülmektedir. Bu kişiler 3-5 gün süren kuluçka dönemi süresince ileri derecede bulaştırıcı olmaktadırlar.

Bel soğukluğunun belirtileri yaygın olarak idrar yaparken yanma hissi ve penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntı gelmesidir. Kadınlarda ise idrar yolu ve rahim ağzı iltihabına yol açar. Kadınların ve erkeklerin %50'sinden fazlası asemptomatik kalır yani hiçbir belirti olmayabilir.

Bel soğukluğu hastalığı ilerleyip kan dolaşımına geçer ise eklemlerde de enfeksiyona neden olabilir. Eklem ağrıları ve şişlikleri görülür. Tek bir eklemde belirtiler olmaz. Ağrılar gezici tiptedir. Bir eklem düzelir belirtiler bir diğerinde başlar. Buna gezici eklem ağrıları adı verilir. Nadiren gonokoka bağlı boğaz enfeksiyonları gelişebilir. Doğum esnasında anneden bebeğe geçerek yeni doğanın gözlerinde konjuktivite yol açabilir. Gonore’nin en önemli komplikasyonu pelvik iltihabi hastalıktır. Enfeksiyonun tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesidir. Kısırlık dahil pek çok komplikasyon yaratır. Bel soğukluğu test yapılarak tanısı koyulabilmektedir. Test yapılıp tanı konulduktan sonra Bel soğukluğu tedaviye son derece duyarlı bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi ile genelde iyileşme sağlanır. Antibiyotik kullanımından bir hafta sonra tekrar testi ile enfeksiyonun geçtiği teyit edilmelidir.

HERPES SIMPLEKS 1 VE HERPES SİMPLEKS 2
( GENİTAL UÇUK )

HSV; Herpes Simpleks Virüs’ünün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes Simpleks virüsünün sekiz tipi olup, klinik olarak en sık üç tipine rastlanmaktadır. HSV 1 daha çok ağız, burun ve çevresinde izlenirken, HSV 2 genital bölgede yerleşmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; 15-49 yaşlarındaki 417 milyon kişide, genital uçuğa neden olan HSV-2 enfeksiyonu bulunmaktadır. Genital uçuğa sebep olan HSV-1 ve HSV-2 virüsleri birlikte değerlendirildiğinde, 15-49 yaş arasındaki yarım milyardan fazla insanın genital uçuk enfeksiyonuna sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Genital uçuk virüsüyle enfekte olan kişilerin çoğu, hasta olduklarına dair herhangi bir belirtiye sahip olmamaları ya da belirtiler varsa da çok hafif düzeyde olduğu için bu virüsü taşıdıklarının farkına varamazlar. Ancak genel olarak genital bölge ve çevresinde veya anüs çevresinde ağrılı kabarcıklar şekilde gözle görülür bir belirti de gösterir.

Herpes virüsü temasla bulaşır. Öpüşme, cinsel ilişki, aynı havluyu kullanma gibi virüsü taşıyan birey ile temas doğrultusunda virüsler alınır. Genital uçuk, deri ve mukozalarda yaralara yol açtığından diğer cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıkların ve özellikle HIV/AIDS enfeksiyonunun bulaşma riskini de arttırabilir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli olabilir.

Herpes Virüsünün tam bir tedavisi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle öncelikle virüsü kapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Yabancılar ile temastan kaçınmak, cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, ortak havlu vs. kullanımından uzak durmak gerekmektedir.

GARDNERELLA VAGINALIS

Gardnerella vaginalis vajina içerisinde oksijensiz ortamda üreyen bir tür mikroorganizma olup kadınlarda kötü kokulu vajinal akıntı sebebidir. Bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak bakire kızlarda da bakteriyel vaginosis olabilmektedir. Gardnerella vaginalis cinsel olarak aktif hastalarda bakteriyel vajinitin en sık nedenidir. Hastalık kötü kokulu akıntı şikayetleri ile gelen hastada muayenede homojen, gri-beyaz salgıların izlenmesi sonucunda tespit edilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde rahim, tüp ve yumurtalık iltihaplanmalarına (PID) ve kısırlığa neden olabilir. Gebelik sırasında geçirilirse de erken doğum sebebi olabilir. Doğum sonrası dönemde ise “lohusalık ateşi” adı verilen ateşli bir hastalığa yol açabilir.

FRENGİ – SİFİLİZ ( TREPONEMA PALLIDIUM )

Frengi (Sifiliz) cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan olup, Frengi hastalığına Treponema pallidum adı verilen mikroorganizma neden olmaktadır. Sifiliz ülkemizde halk arasında "Frenklerin hastalığı" anlamında "Frengi" ismi ile de anılmaktadır. 16. yüzyılda tüm Avrupa ve Asya kıtalarını kasıp kavuran bir cinsel hastalık olmuştur. Frengi testi yapılarak erken dönemde tanı konulup tedavi edildiği takdirde kesin iyileşme sağlanan bir hastalık olmasına rağmen tedavisiz olgularda ilerleyerek hayatı tehdit edebilen ciddi sonuçlara ve iç organ tutulumlarına neden olabilmektedir. Bu açıdan şüpheli bir temas sonrasında frengi testi yapılması çok önemlidir.

Sifiliz ( Frengi ) hastalığının ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Vajinal, anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür. Frengi belirtileri cinsel ilişkiden sonraki 3 hafta içinde ortaya çıkmaya başlar.

Sifiliz tedavisinde, birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı koymak çok önemlidir. Bu açıdan sifiliz testi yapılması gereklidir. Eğer frengi (sifiliz) ilerlemişse, mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkânsızdır.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIK TESTİ - STD 10 TESTİ – MULTİPLEKS PCR

Öncelikle şüpheli bir cinsel temasınız var ise mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi ( STD Testi ) yapılmalıdır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüpheleniyorsanız tüm şubelerimizde uzman doktorlarımızla testleriniz öncesi görüşebilirsiniz.

STD 10 PCR TESTİ AVANTAJLARI

PCR testi teknolojisi hız avantajına sahiptir. Kısa sürede ve saatler içinde patojenin etken tespiti yapılabilir. Kültür de olduğu gibi, üreme için günler boyu beklenmez.

Etkenin DNA’ sı arandığı için, çok az sayıda etken varlığında bile patojen etken tespiti yapılabilir. Bu nedenle kültür testlerine göre duyarlılığı yüksektir.

Etkenin DNA’ sı saptandığı için, bakterilerin antibiyotiklerden etkilenmesi ve kültürde olduğu gibi ürememe durumu söz konusu değildir. Bu nedenle, kültür yöntemlerine göre daha yüksek, yaklaşık iki kat daha fazla oranda etken tespiti yapılabilir. Bu sayede de hem hastalığın var olup olmadığı, hem de tedavinin takibinde rahatlıkla kullanılabilir.

STD10 testinde PCR yöntemi kullanıldığı için tanıda oldukça ileri bir aşamadır. Bu sayede, tek bir moleküler çalışmada virüs, bakteri, fungal ve parazitler birlikte aranabilmektedir. Ve yüksek duyarlılıkla da kısa sürede tanı konulabilmektedir.

STD 10 PCR Testi Fiyatı

STD 10 PCR Testi fiyatı Sağlık Bakanlığı Kanunları gereği internet üzerinden verilememektedir. STD 10 PCR testi ücreti için merkezimizi arayabilirsiniz.