Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Testleri

HIV ve AIDS

Aids TestiAIDS hastalığı için henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, vücuttan virüs tamamıyla atılamamaktadır. HIV/AIDS öldürücüdür ve korunmasız cinsel ilişki yoluyla hızla yayılmaktadır. HIV virüsü bulaştıktan sonra belli süre sonrasında ortaya çıkan AIDS belirtileri hastalığa özgü değildir. Yani AIDS belirtileri ile hareket etmek doğru değildir. AIDS belirtilerinin bir kısmı veya tamamının görülmesi HIV virüsünü aldığınız anlamına gelmemektedir. Bu belirtiler direkt olarak AIDS ’e özgü olmadığından diğer hastalıkların ve enfeksiyonların belirtileri ile karıştırılabilir. Eğer şüpheli bir cinsel temasınız olmuş ise size gerçek ve net sonucu HIV testi ( AIDS testi ) verecektir. AIDS Testi yaptırmak hem sizin hem de etrafınızdaki diğer insanların için önem taşımaktadır. Birden fazla kişi ile korunmasız cinsel ilişki yaşıyorsanız mutlaka en kısa sürede HIV testi ( AIDS Testi ) yaptırmalısınız.

AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan birçok aids testi ( hiv testi ) bulunmaktadır. Doğru zamanda doğru HIV Testi yapılmalıdır. Erken dönemde yapılabilecek testler 9.gün ve sonrasında HIV PCR Testi – 14.gün ve sonrasında gelişmiş 4.nesil Test VIDAS HIV Duo Ultra Testi yapılabilmektedir. Halk arasında elisa testi diye bilinen antikor bakan anti hiv testleri erken tanı için kullanılmamaktadır. Elisa testleri şüpheli temastan 3 – 6 ay sonrasında yapılabilmektedir.

HIV virüsünün vücuda girişinden itibaren bir kaç evre vardır, bu yazımızda; hangi evrede hangi aids testini yaptırmak gerektiği konusunda bilgiler bulacaksınız.

Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV testi olarak tarama ve tanı amacıyla yapılan ilk ve en çok bilinen test Anti-HIV testidir. Bu testte virüse karşı vücudun salgıladığı antikorlara bakılır, yani indirekt bir testtir ve genellikle ELIZA metodu ile çalışılan bir testtir bu nedenle halk arasında "ELİZA, ELISA yaptırdım" şeklinde ifade edilir, oysaki ELIZA bir test değil, bir metoddur ve yüzlerce değişik test bu metodla çalışılır yani ELIZA = HIV testi demek değildir.

HIV virüsü vücuda girdikten sonra, bağışıklık sistemimiz bu virüs ile savaşmak için Anti-HIV antikorlarını geliştirir. Vücudumuz bunu hemen yapamaz yani virüs vücuda girdikten sonra Anti-HIV antikorlarını oluşturabilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Buradan da anlaşılacağı üzere Anti-HIV testinin pozitif çıkabilmesi için belli bir süre geçmiş olması gerekir. Şüpheli bir cinsel ilişkinin hemen sonrasında elisa testi yani Anti-HIV testinin bakılması anlamsızdır.

Elisa testi erken yapıldığı için vücut henüz Anti-HIV antikorlarını oluşturmamıştır dolayısı ile sonuç negatif çıkacaktır, yani HIV virüsü ile temas edilmiş bile olsa bir başka deyişle AIDS bulaşsa bile AIDS Testi sonucu "negatif" olarak çıkacaktır.

Bu nedenle;

Şüpheli bir cinsel ilişki sonrasında erken dönemde HIV/AIDS testi olmak istiyorsanız veya kan nakli gibi durumlarda HIV testi ( AIDS Testi ) yaptırılacaksa ilk önce VIDAS HIV Duo Ultra testi yaptırabilirsiniz. VIDAS HIV Duo Ultra testi p24 Antijen ile birlikte HIV 1-2 antikorlarının aynı test içinde çalışıldığı, son derece güvenilir bir HIV erken tanı testidir. p24, HIV virüsün kendi yapısında bulunan ona özgü bir proteindir. Dolayısıyla AIDS testinin pozitif olması demek kişinin HIV virüsünü aldığını gösterir. VIDAS HIV Duo Ultra p24 antijenini en hassas bir şekilde 3 pg/mL de tespit edebilmektedir. VIDAS HIV Duo Ultra virüs bulaşmasından sonra ortalama 14.gün ve sonrasında her zaman yapılabilmektedir.

HIV PCR Testi HIV tanısında en erken sonucu veren testtir. "HIV RNA PCR testi" 9.günden itibaren yapılabilmektedir. HIV PCR Testi güvenilirliği yüksek bir testtir. Çünkü HIV RNA PCR Testi virüsün genetik rna yapısını çoğaltarak ölçülebilir ve tanımlanabilir duruma getirmektedir. HIV PCR Testi ile henüz anti hiv antikorları oluşmadan HIV virüsünü kanda yakalama şansı vardır. Şüpheli temastan ortalama 9 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28.günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek orana ulaşmaktadır.

Kısaca özetlersek ;

Hiv / Aids şüphesi taşıyor ve bu şüphelerinizden kurtulmak istiyorsanız;
1- Şüpheli cinsel temasın 9.günü ve sonrasında HIV RNA PCR testi yaptırabilirsiniz.
2- Şüpheli cinsel temasın 14.günü ve sonrasında VIDAS HIV Duo Ultra testi yaptırabilirsiniz.

Eğer bu testlerden pozitif bir sonuç alınırsa hiv doğrulama testi Western Blot testi yapılmalıdır. Merkezlerimizde HIV Western Blot testi yapılmaktadır. Western Blot testi tüm şubelerimizde 2 günde sonuçlanmaktadır.

Aids testi hakkında daha detaylı bilgi almak, aids testi yaptırmak veya aids testi fiyatı öğrenmek için Mavi Laboratuarlar Grubu çağrı merkezini aramanız yeterlidir.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )

Mavi Laboratuarlar Grubu Şubelerinde;

Aşağıdaki Aids Testi yöntemlerinin tümü çalışılmaktadır

  • HIV Duo Ultra Testi
  • HIV RNA PCR Testi
  • P24 Antijen Testi
  • 4.nesil p24 antijen ve antikor testi
  • Anti–HIV Testi
  • HIV Western Blot Testi