Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Testleri

HIV ve AIDS

Hiv RNA PCR TestiVücuttaki HIV virüsünü tespit etmek konusunda uygulanan antijen ve antikor arama yöntemlerinden bahsetmiştik. Özetlemek gerekirse virüsün vücuda girdiği günden itibaren 14.günden sonra p24 antijeni ölçülebilir seviyeye gelir HIV Duo Ultra testi ile tespit edilebilir. Ortalama 3.aydan sonra antijen azalmaya antikor yükselmeye başlar ve antikor testleri ( HIV Elisa Testi / Anti HIV Testi ) devreye girer.

Antijen ve Antikorların dışında bir yöntem daha vardır "HIV RNA PCR testi" Hiv rna testinde ne antijene ne de antikora bakılmaz, direk olarak hiv virüsünün kendisi aranır. Hiv virüsünün vücuda girişinden sonra 9.günden itibaren Hiv RNA Pcr testi uygulanabilir. Bu özelliğinden ötürü, Hiv pcr testi en erken hiv tanısını veren testtir.

HIV enfeksiyonu konusunda en erken tanı "HIV RNA PCR testi" ile konulur. Hiv pcr testi ile virüsün genetik yapısı çoğaltılir, ölçülebilir ve tanımlanabilir seviyeye getirilir. Hiv pcr testi ile henüz antikor oluşmaya başlamadan önce HIV virüsünü kanda yakalama ve erken tanı koyma şansı vardır. Şüpheli temastan ortalama 9 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28.günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek orana ulaşmaktadır.

HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction) testidir. Mavi Laboratuarlar Grubu gibi bu alanda uzmanlaşmış Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Hiv RNA Pcr testi, En erken HIV tanısı koyulmasını sağlayan etkili bir tahlil yöntemidir. Şüpheli temasın 9.gününde saptanabilecek yegane bulgu HIV RNA pozitifliğidir.

HIV RNA Testinin farkı nedir?

Bu testin diğerlerinden farkı; diğer testler gibi antikor veya antijen araştırması yapmamaktadır, direkt olarak HIV virüsünü araştırmaktadır. HIV RNA testi ile HIV virüsünün genetik yapısı çoğaltılır ve virusun RNA ları ölçülecek ve saptanılacak seviyelere getirilir.

HIV enfeksiyonunun bulaşmasından sonra ortalama 9.günden itibaren virusun RNA ları kanda saptanabilmektedir. Şüpheli ilişkiden sonraki 28.günden itibaren % 100 lere varan oranlarda kesin tanı koydurmaktadır. Ancak bu metot diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulaması zahmetli bir testtir.

Hiv RNA PCR testi oldukça hassas bir testtir, dolayısı ile deneyim gerektirir. Mavi Laboratuarlar Grubu gibi HIV / AIDS konusunda uzman doktorlar ve laboratuvar çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır.

HIV RNA Testi hakkında daha detaylı bilgi almak, HIV RNA Testi yaptırmak veya HIV RNA Testi fiyatı öğrenmek için Mavi Laboratuarlar Grubu çağrı merkezini aramanız yeterlidir.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )

HIV RNA Testi sonuçlarınıza ulaşma yolları:
  • Dilerseniz HIV RNA Testi sonucunuz çıktığı anda cep telefonunuza SMS gönderilir.
  • Dilerseniz HIV RNA testi sonucunuza, size özel şifreniz ile internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Dilerseniz HIV RNA testi sonucunuz, kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz
    e-mail adresinize yollanacaktır.
  • Dilerseniz HIV RNA testi sonuçlarınızı şubelerimize gelerek ıslak imzalı olarak alabilirsiniz.